Historia

W 1926 r. z inicjatywy arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy powstał na Grzegórzkach Dom Ludowy, który pełnił funkcję ośrodka kulturalno-oświatowego dla tamtejszej społeczności. Wypełnił tym białą plamę w planie Krakowa, obejmując zakresem swej działalności okolice Grzegórzek i Dąbia, gdzie brakowało takiej placówki. Niestety, od czasu okupacji aż po rok 1988, Dom Ludowy znajdował się w dyspozycji władz świeckich, zmieniając kilkakrotnie gospodarza i przeznaczenie. Po latach starań, Parafia św. Kazimierza odzyskała ten budynek w 1988 r., ale w stanie ruiny. Remont trwał 10 lat. Pierwotnie dom parafialny miał pełnić rolę domu katechetycznego, ale gdy nauczanie religii przeniesiono do szkół, zdecydowano powrócić do idei fundatora, ks. kard. Sapiehy. We wrześniu 1998 r. dom parafialny ponownie przejął funkcję ośrodka kultury a 10 maja 2004 r. przyjął nazwę Katolicki Dom Kultury im. ks. kard. A. S. Sapiehy.

Specyfiką działania KDK jest stworzenie warunków do rozwoju talentów, pogłębiania znajomości świata, kultury i sztuki, przez pełny przekrój wiekowy od kilkuletnich dzieci po osoby dorosłe .

Szeroka oferta ma na celu nie tylko edukację i rozwijanie talentów, ale także integrowanie pokoleń najbliższej społeczności. Wspólne uczestniczenie w wydarzeniach KDK i tworzenie dobra umacnia więzi, otwiera na potrzeby innych, uczy aktywności, która wskazuje drogę twórczego i mądrego przeżywania. Ta idea przyświecała twórcom tego przedsięwzięcia, dlatego dom kultury przyjął imię ks. kard. A. S. Sapiehy, niezłomnego propagatora kultury dobra i prawości.

Skip to content